Cost of living in Yosemite National Park

Have more accurate data for the cost of living in Yosemite National Park?

Please help us update it. Thank you!

Price in Yosemite National Park,

40% Complete (success)

Travel Price

  • Luxury Hotel (Room/Night)

  • Mid-Range Hotel (Room/Night)

  • Budget hotel (Room/Night)

  • Taxi (Initial Fare)

  • Fuel (Per Litre)

Foods

  • Orange (01 Kg)

  • Apple (01 Kg)

  • Sugar (01 Kg)

  • Banana (01 Kg)

  • Flour (01 Kg)

  • Tomato (01 Kg)

  • Potato (01 Kg)

  • Rice (01 Kg)

  • Egg (12 Eggs)

  • Fast Food (McDonalds/KFC) (Per Person)

  • Typical Meal (Per Person)

Drinks

  • Bottle of Water (0.5 Litre)

  • Beer (0.33 Litre Bottle)

  • Coca/Pepsi (0.33 Litre Bottle)

  • Milk (Per Litre)

  • A Cup of Coffee (Regular) (Regular/Cup)

Others

  • Movie Ticket (ticket)

  • Condom (PC)

  • Car (Toyota/Honda Sedan) (Per Car)

  • Electricity (per 1 kWh)

  • Cigarette (Per Pack)

Recent Price Comparisons

Find something wrong? Please help us update it